Hymn Kolorowej Akademii

Publiczne Przedszkole Nr 16 znajduje się na Osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Piętrowy budynek usytuowany jest blisko głównej ulicy Jana Pawła II. Stoi w pięknym, zagospodarowanym ogrodzie. Sale są duże, bardzo dobrze wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne do zajęć i codziennych zabaw.

Jest to przedszkole o profilu artystycznym, kultywujące tradycje regionu świętokrzyskiego. Specjalizuje się w prowadzeniu innowacji pedagogicznej zatytułowanej "Zabawy ze sztuką", która obejmuje wszystkie grupy wiekowe. Pozwala rozwijać i wyzwalać u dzieci zainteresowania w zakresie plastyki, muzyki, teatru, regionalizmu. Nasi wychowankowie zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach na terenie miasta, powiatu oraz województwa.

Ponadto w każdej grupie wiekowej realizowane są autorskie projekty edukacyjne.

W kwietniu 2011 roku przedszkole otrzymało Międzynarodowy Certyfikat Przedszkola Daltońskiego, przyznany przez holenderską fundację Dalton International. Od września 2011 r. realizujemy innowację pedagogiczną "Edukacja daltońska w przedszkolu".

W roku szkolnym 2011/12 oraz 2012/13 realizowaliśmy ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Comenius projekt "Blogging in Europa". Naszymi partnerami w tym projekcie były placówki z : Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii. Czech.

W latach 2016- 2018 realizujemy projekt "Plan daltoński - dobra rada na efektywną edukację" w ramach Programu Erasmus+ , finansowany ze środków Unii Europejskiej. Naszymi partnerami w tym projekcie są holenderskie szkoły: Delftse Daltonschool z Delft oraz Daltonschool De Leeuverik z Leidendorp.

Dzieci bawią się i uczą w sześciu grupach wiekowych:

• Grupa I  - Krasnoludki
  • Grupa II  - Słoneczka
  • Grupa III  - Jagódki
  • Grupa IV  - Biedronki
  • Grupa V  - Żabki
  • Grupa VI  - Pszczółki

Placówka funkcjonuje od 1981 roku i ma za sobą wiele lat wzorowej pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej z dziećmi od 3 do 6 lat. Fakt ten jest znakomitą okazją do refleksji nad minionym czasem, kolejami zdarzeń, kształtujących się przez te lata. Przedszkole nasze jest jednym z największych i wiodących w mieście. Budowane przez lata dobre relacje między placówką a jej klientami, wysoka jakość świadczonych usług, były i są priorytetami naszych działań.

W 2017 roku przedszkole zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu Laur Mistrza Nowoczesnej Edukacji w kategoriach: Przedszkole przyjazne nowoczesnym technologiom XXI wieku oraz Innowacyjne Przedszkole.